Finns Äkta kärlek?
Citat från Yuzo
Citat från foxious
Nej. Bara kemiska reaktioner man blir kåt av.
kåthet och kärlek är olika kemiska reaktioner smartass
EDIT: och kemisk reaktion är vad allt i universum är uppbyggt av så det är ingen giltig förklaring

Atomer till exempel är inte uppbyggda av kemiska reaktioner.
det finns.
Jag tror verkligen att det finns. Upplever det varje dag i mitt nuvarande förhållande.
Den finns.
Om jag inte kände äkta kärlek då jag var i mitt senaste förhållande, så vet jag inte var det var. Jag vet iallafall att jag inte kommer att kunna älska någon på det sättet igen. Om äkta menas som ömsesidig så vet jag inte heller vad det var.
Klart det finns, men jag har inte stött på den ännu tror jag, jag vet inte.. Men det kommer.
nah
äh jag vetifan.
Not so sure
Den finns
Jag tror vi måste lära oss att släppa tanken om att hitta "någon som får livet att kännas värt att leva".
Varför är det så prompt att trots att man har nära vänner, föräldrar, syskon etc som älskar en och skulle kunna göra allt för en, så suktar vi ÄNDÅ efter den där ~speciella personen~, och har vi inte den så känner vi oss ensamma och oälskade?
Jag tror på äkta kärlek, i den form av att man bryr sig om en annan människa så djupt och innerligt att det blir till kärlek. Men man måste vara noga med att inte blanda ihop att vara kär och kärlek.
Du kan vara kär utan att älska. Du kan älska utan att vara kär. Vad som är äkta och inte, får man nog avgöra för sig själv.
Ja, såklart det finns <3 hihi
JA.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet