Filosofi!
filosofi i allmänhet förmodligen?
Citat från AeKitsune
Filosofi är sånt konstigt med frågor som ingen har svar på, och som ingen någonsin kommer finna svar på. Till exempel "varför lever vi?" och "är katten både levande och död?" osv... Varför diskutera ngt som inte kommer leda ngn vart ? xP
Filosofi, från grekiskans philosophia (φιλοσοφία), "vän av visdom", är en intellektuell disciplin som kritiskt studerar de mest grundläggande frågorna. "Finns det någon verklighet utanför mina tankar?", "Vad är kunskap?", "Vad är sanning?", "Vad gör en handling värdefull?", "Har människor och djur värde och är de i så fall lika eller olika?" är frågor som ställs inom filosofin.
-wikipedia http://sv.wikipedia.org/wiki/Filosofi
Behöver alltså inte vara saker som inte går att få svar på, men är oftast definitionsfrågor och blir därför ofta väldigt intressanta att diskutera då man sällan kan ha rätt eller fel. Så länge man är någolunda intelligent och håller sig till ämnet iallafall.
Citat från AeKitsune
Varför diskutera ngt som inte kommer leda ngn vart ? xP
Det leder till lika mycket som alla andra diskussioner. Så jag ser inte varför man inte borde disskutera det. n_n
Exone: Varför skulle det vara lågt att dela med sig av filosofiska tankar över internet? :I
Citat från natsukashi
Jag gillar filosofi. Det är intressant. n_n
Det jag dock inte har koll på är vad min filosofiska "inriktning" heter. Känns ganska apatisk och går ut på att inget kan bevisas därför kan inget vara sant. Det enda man kan vara säker på är sin egna existens. (I think, therefore I am.)
Jag är väl bara allmänt fucked up. Någon som kan tipsa om lite filosofer btw? Gärna lite "yngre" filosofer. 1600-nu typ.
Jag är arbetslös och har därför för mycket fritid.
Man kan väl säga att du anammat René Descartes axiom "Cogito, ergo sum" (Jag tänker, alltså finns jag).
Axiom är definitionsmässigt en av de fem sanningskällorna som räknas som "goda skäl för kunskap" och betyder ungefär självklar sanning.
Ett annat axiom är t.ex. "gud finns" - det behöver inte förklaras.
Vissa kritiker hävdar dock att det bara finns fyra sanningskällor och att axiom inte är en av dem av ganska uppenbara skäl, men det finns ju även de som hävdar att det inte finns några sanninskällor överhuvudtaget.
René Descartes är väl den förste du borde fördjupa dig i om du är ute efter lite modernare filosofi han levde under 1600-talet och gav nämligen upphov till en rad olika filosofiska förgreningar.
Därefter torde väl George Berkley vara ganska intressant för en man i dina tankebanor, han menade kort förklarat att det ända sättet du tar intryck av ett objekt utanför dig själv är genom ditt eget medvetande och att alla sinnesintryck är subjektiva beroende på hur du är som individ.
Man kan formulera det som att om ett träd faller i en helt tom skog hörs det inget ljud och om fem personer lyssnar på tokio hotel så existerar musiken endast i individernas medvetande och ingen annan stans!
Denna filosofi kallas för fenomenalism om du vill nametagga dig själv :)
En annan snarrelaterad modern filosof som kom lite senare som du kanske skulle vilja läsa om är Immanuel Kant.
intressant tråd:)
Någon här som tror att det du känner är rent av en illution, som man kan påverka så helst mycket man vill, till och med kontrollera och skapa?:)
med andra ord; skapa känslor, som inte alls, har med det matriella livets påverkan att göra.
Tack LucidOsil. :D
Ska in till biblioteket snart så då ska jag låna Descartes och Plato. (även om Plato inte känns sådär jätteintressant så borde det ändå vara givande att läsa honom.)
bullensover: Det beror på hur man definierar skapa. Jag ser det just nu som att man kan skapa vad som helst bara man har resurserna och kunskapen.
Att skapa från intet och manipulera världen man lever i tror jag att själen klarar av. Dock inte verkligheten som man själv lever i.
(Ska försöka förklara. Om den enda existensen vi är säkra på är oss själva så borde allt annat vara skapat av oss själva, då har vi skapat allt från inget. Men jag tror att verkligheten man själv lever i inte låter sig manipuleras såvida man inte skapade en verklighet som låter sig manipuleras.)
Okej, det blev bara konstigt och helt utan grunder, men jag tänker i de banorna. :)
Jaa jag tycker att det är rätt givande att börja med basen utifrån antikens filosofer (Rom till viss del) eftersom alla i princip bara gradvis byggt sina tankeställningar utifrån dessa forna tänkare.
Citat från natsukashi
Tack LucidOsil. :D
Ska in till biblioteket snart så då ska jag låna Descartes och Plato. (även om Plato inte känns sådär jätteintressant så borde det ändå vara givande att läsa honom.)
bullensover: Det beror på hur man definierar skapa. Jag ser det just nu som att man kan skapa vad som helst bara man har resurserna och kunskapen.
Att skapa från intet och manipulera världen man lever i tror jag att själen klarar av. Dock inte verkligheten som man själv lever i.
(Ska försöka förklara. Om den enda existensen vi är säkra på är oss själva så borde allt annat vara skapat av oss själva, då har vi skapat allt från inget. Men jag tror att verkligheten man själv lever i inte låter sig manipuleras såvida man inte skapade en verklighet som låter sig manipuleras.)
Okej, det blev bara konstigt och helt utan grunder, men jag tänker i de banorna. :)
sant, med resurs och kunskap, kan jag skapa vilken känsla jag helst vill inom mej.
Där i detta fallet resursen är energi(hamburgare^^)och kunskapen min mentala förmåga.
jag tror dock att. Det vi ser omkring oss är tolkningar som vi gör undermedvetet, som vi sedan upplever, när vi upplevt det medvetet kan vi se det på många olikavis, till och med ändra på vad för känsla, Tex situationen ger en.(nu pratar jag bara om hur vi upplever livet)
"Men jag tror att verkligheten man själv lever i inte låter sig manipuleras såvida man inte skapade en verklighet som låter sig manipuleras.) "
När du menar manipulation av din verklighet, vad menar du att den skulle manipuleras till?
Natsukashi;
Nu när jag tänker efter,så tog jag bara upp det man känner och upplever, inte existensen i sig.
En röd bil kan ge en skön känsla för mig, och en hemskt känsla för dig.
Jag har väldigt bra koll på världen inom dig och hur den matriella världen påverkar dig.
men egentligen är det inte den matriella världen som påverkar dig, det är du själv undermedvet, och din relation och tidigare upplevelser av den matriella världen.
Så egentligen är allt matriellt neutralt, sen sätter vi medvetet, lr undermedvetet(som det oftast är) känslan och en relation på vad är och hur det känns.
Sry spammade lite märkte jag:/
HA DET mys:D:D:D<3<3 ska pysa vidare nu:)<3<3<3
tror jag iaf:)<3<3<3
Citat från bullensover
("Men jag tror att verkligheten man själv lever i inte låter sig manipuleras såvida man inte skapade en verklighet som låter sig manipuleras.) "
När du menar manipulation av din verklighet, vad menar du att den skulle manipuleras till?
När jag tänker efter, alla verkligheter kan manipuleras. Dock på olika sätt. Människor kan i sig inte flyga, men med flygplan så kan vi osv.
Men det jag syftar på är direkt manipulation, alltså makten att helt kunna forma om sin egna verklighet. Detta måste även gälla för alla andra människor som man "skapat", så vem som helst kan manipulera då.
Jag har väldigt svårt att riktigt förstå vad filosofi innebär men att tänka är en av de största delarna i mitt liv.
Jag tänker på allt och ingenting.
Tror du filosoferar en del, såvida du inte bara konstaterar saker, det är för bögiga vetenskapsmän. Filosofi är frågor!
Citat från natsukashi
Tror du filosoferar en del, såvida du inte bara konstaterar saker, det är för bögiga vetenskapsmän. Filosofi är frågor!
Jag tänker rätt djupt, meningen med allt.
Allt händer av en mening, är det nått tråkigt så måste man försöka hitta det positiva i det.
Läst några böcker skriven av nån munk och där har jag lärt mig att tänka positivt för allt kan vändas till något positivt.
Kan inte alls sätta ord på hur jag tänker och skönt är väl det.
Gillar att hjälpa andra som har det svårt, brukar få dem på andra tankar.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet