Feminina killar, varför vågar få klä sig femenint?
obama_official
25 år
Citat från Yorkshin:
Komiskt att se 15-17åringar som är så "politiska"
Tror iallafall 30-40% av mina kläder är tjejkläder, att skylla på någon annan eller ooga booga "patriarkatet" för att man inte vågar klä sig som man vill är bara patetiskt.
oj jävlar grattis du avfärdar det jag (och andra i tråden) säger och exkluderar oss för att vi tydligen inte kan kunna "politik" (måste en vara politiskt insatt för att fatta att könsroller är total skit?) i relativt ung ålder och för att "aa hehe ja själv har ju tjejkläder XD"
du får gärna gå en halvtimme där jag växte upp klädd som jag vill att jag ska se ut och sen repetera det du skrev. jävla äckel
Thagirion33
Kille, 48 år
Citat från FanVadSynd:
Citat från Thagirion33:
Citat från _jh:
pga samhällets normer dvs patriakatet
Hatar folk som skyller sin egen feghet på "normer" eller "patriarkatet".
hatar när folk är 37 efebofiler och inte inser att d e ecklit
OnT: Pga Patrariarkatet och normer. Ser mig inte som kille men vågar legitimt inte klä mig som jag vill pga har fått så mycket skit de gånger jag försökt. För att Samhället ser mig som kille :)))
Och? Då är det bara du som inte vågar. Patriartkatet är bara ett löjligt påhitt för att slippa ta ansvar, mycket lättare att skylla på det hemska monstret under sängen.
Citat från papamarx:
Citat från Thagirion33:
Citat från _jh:
pga samhällets normer dvs patriakatet
Hatar folk som skyller sin egen feghet på "normer" eller "patriarkatet".
hatar äckel som som avfärdar andras problem som de själva har turen att aldrig få gå igenom för att slippa ta något form av ansvar i en samhällsfråga
Haha, du har fan ingen aning om hur mycket skit du snackar! xD Du har levt hela ditt korta liv i ett samhälle där det i princip är helt accepterat att vara HBTQ. När du föddes så hade registrerat partnerskap funnits i 10 år. Rätt till samkönad adoption kom när du var tre år gammal, och när du var nio fick samkönade par rätt att gifta sig.
När jag föddes, däremot, så var homosexualitet klassat som en psykisk störning. Jag växte upp som pansexuell under en tid då homosexualitet fortfarande inte var accepterat alls, och när jag var lika gammal som du är nu så trodde många fortfarande att HIV var en bögsjukdom som man kunde bli smittad av bara genom att ta en bög i handen.
Inte fan brydde jag mig om det. För nästan 20 år sedan hade jag förhållanden med män som var dubbelt så gamla som mig, och jag sket fullständigt i vad folk tyckte om det eller mig.
Så kom inte och prata med mig om att inte behöva gå igenom någonting jobbigt. Dagens ungdomar är ju så jävla söndercurlade att samhället kommer gå helt åt helvete när ni växer upp och inser att mammas snuttefilt inte hjälper ute i riktiga livet, där ni inte har några "safe spaces" och ingen bryr sig om erat löjliga gnäll.
ditty
27 år
pingu
28 år
Thagirion är "an"cap och en stor jävla psykos på ett ungdomsforum, so just ignore.
ditty
27 år
ang att patriarkatet e ett påhitt
fantasier
Kille, 30 år
Hur klär man sig femenint? naket?
fantasier
Kille, 30 år
varför skulle man vilja fortsätta stödja den könsrollen som något femenint?
fantasier
Kille, 30 år
Om man identifierar sig som femenin gör man det
Huepow
31 år
Hur 'identifierar' någon sig som feminin i praktiken? Vad är det du vill ha sagt?
BEOWULF
Kille, 37 år
Män som har motsättande åsikter om någonting öht = patriarkat
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet