Färgar lila hår av sig?
jag har mörk lila hår (stargaser Plume) det färgar av sig på min kudde o akrylpälsen på min luva, även när mycket av färgen är urtvättad efter några veckor
jao mdu är must gist
När jag hade lila färgade det av sig på precis allt.
Färgade inte av sig över huvud taget när jag hade lila (vad jag minns) men är alltid väldigt noga när jag sköljer ur.
Lila färgar inte så mycket av sig men om har lite blåare nyans så kommer alla ljusa tröjor, lakan, kuddar att bli blåa.
JA! DET GÖR DE, min flickvän har det och hela min vägg vid sängen är typ blå/lila ,_,
Haha, ja extremt mycket! Innan första två tvättarna brukar det färga av sig på allt, fick till och med fläckar på tapeten. Sen är det dags att färgas om igen, färgen håller sig ca 2 veckor tops, kanske 3-4 om man låter bli att tvätta det eller duschar kallt. Men det är sjukt snyggt så lätt värt det ))
Det beror på om du tonar eller färgar det. Om man tonar det brukar det vara ganska lugnt, men om du färgar och har blekt håret innan och grejer så färgar det väl av sig en del, precis som alla hårfärger gör. Men det är väl bara att inte ha typ en vit kudde så är det lugnt, skulle jag tro.
det finns väl inte ens helpermanenta lila hårfärger?
tonade mitt hår lila nyligen.
under mindre än ett dygn har jag färgat pojkvännens arm, örngott och badrum.
Yes, hela badkaret blev äckligt lila och nu är lakanen alldeles blå. Gäller att vänta tills det är helt torrt innan man rör något med det.
Jag hade Manic Panic's Violet Night och den färgade inte av sig.
Jag tror att det handlar om märken och om du har sköljt ut det ordentligt.
Manic Panic och Directions gör inte det.
All hårfärg färgar av sig, speciellt efter första tvätten osv.
Sov med torrt hår så blir det lite bättre, men ja, oavsett vilken hårfärg du använder förutom blekningar så kommer det färga av sig :P
Men ja generellt så ska det inte färga av sig mer än möjligtvis efter första ursköljningen, men ja att sova med blött hår om man färgar det är att bjuda in blå/lila/röda kuddar osv :P
Mitt färgar av sig en del när det är nyfärgat och blött, annars är det inte så farligt.
Jag har bara varit med om att en hårfärg har färgat av sig, och det var "dark tulip" med directions.. men ja, håll håret torrt bara så brukar det gå bra~!
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet