Eragon
Jag klarade inte av att läsa mer än några kapitel på första boken. Hur tänkte han när han skrev? Visst, han vara bara 15 bast. Men jag orkade verkligen inte läsa hans överdrivet långa meningar och jobbiga sätt att skriva ><
Jag har nyss lånat 3:an från bibblan, jag såg först filmen och först gillade jag den, sen när jag hade läst första boken så hatar jag filmen, knäckte min film i typ 50 småbitar XD
jätte bra serie... men stör mig lite på att det ska komma en fjärde bok, och att det är en kopia till story på en annan bok.
En liten småändring här och var, men annars en kopia till story på en annan serie som för övrigt är min favorit.
Serien de Odödliga av Tamora Pierce, som kom ut några år tidigare.
Den handlar om Daine som har vild magi, hon kan nämligen komunicera med djur via tanken och kan även känna som de känner.
Hon träffar en person, som tar med henne ut på en längre resa. Hon räddar en skadad person, Numair, som slår följe med dem, och som sedan blir en person som får Daine att växa och som Daine sedan faller för. Daine får även en drake.
Eragon får draken Saphira, och Brom tar med sig dem ut på en lång resa. Eragon räddar en skadad person, Arya, som slår följe med dem.
Inte för att hon ahr något val, men ja ni fattar. Och Arya får Eragon att växa, och tillslut så faller han för henne.
Det är exakt likadant, även om det här bara var en lätt sammafattning av böckerna.
Ärligt filmen har dom ju gjort om till 99.9999999999999 % om det ens är nära ingenting stämde ju -.-' till och med Eragnu på youtube äger ut den där filmen
böckerna bland dom bästa jag läst men stör mig enormt på den fjärde jävla boken..
De är fan aslikt juh:S
Länge leve Eragnu <3
Citat från Timcanpy
Länge leve Eragnu <3
hahaha lätt men ärligt den äger ut eragon filmen! :O
Citat från Gamesoul
Citat från Timcanpy
Citat från Gamesoul
De är fan aslikt juh:S
Jag vet att det är likt, men ja... det är två bra böcker... så varför klaga? :>
Naah, man ska inte klaga, jag ska ta och läsa boken fan :D vad hette den :)?
Vild Magi, En bland vargar... och sedan kommer fortsättningarna Kejsarens magi och I gudarnas rike.
Men innan du läser dem bör du läsa serien om Allana... för serien är en fortsättning på den serien.. eller ja.. det är samma personer sju år in i framtiden xD
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet