Don Rosa
Är det någon som vet vad den där serien där ett mynt är i fokus heter?
Det är Kalle som får ett mynt tror jag, men det glider ur hans händer, och hamnar lite varstans, en helt sjuk runda!
TACK :DDD
hahahaha, trodde aldrig att någon skulle kunna svara.
Nu gäller det bara att ta reda på vad den heter på engelska.
Don rosa är bäst! Djupet i rutorna, detaljerna, åh <3
Carl Barks tröttnar man ju på direkt
Citat från Reviendra
TACK :DDD
hahahaha, trodde aldrig att någon skulle kunna svara.
Nu gäller det bara att ta reda på vad den heter på engelska.
På Wiki-sidan om Don Rosa kan man hitta listor på allt han gjort, där kan man oftast lista ut vilka serier som är vilka med engelska titlar!
Har aldrig läst Kalle Anka speciellt mycket. Jag tycker verkligen att serierna är bra, men har bara inte blivit så. Men med tanke på vad alla skriver så skulle jag nog kunna garantera att jag hade tyckt bäst om Don Rosa. Gillar detaljer.
Förresten så är pix stort fan av honom. Hon mailade honom för ett tag sedan, och han svarade faktiskt! Lite status där asså.
Han är bästigast. Ärligt talat, hans verk är... LOVE
Det är hans känsla för detaljer som gör det, och hans kärlek för att teckna, som gör honom så intressant.
Tyckte det var väldigt roligt när han tecknade framsidan till ett nummer när Joakim håller i ett pappersark med
massa tecken, som inte såg mycket ut för världen, men som faktiskt var ett hemligt meddelande som man kunde tyda om man använde sig av ett alfabet som fanns i numret innan det. Helt sjukt.
Jag älskar att han drar till med en massa historiska grejen, faktan må vara inkorrekt men jag älskar det ändå.
Och djupet i berättelserna, att det verkligen finns en HISTORIA, farbror joakims liv etc.
Min favorit Kalle Anka tecknare, jag och min kompis som är Kalle Anka galna älskar hans stil att teckna. Allt är så himla detaljerat och, ja, älskar honom.
.... varför fungerar länken inte längre? Jag kallsvettas och har jättemycket donrosaabstinensbesvär.
Shit. Sidan verkar nere. That sucks.
Det förstörde min kväll verkligen!
Efter en inventering av mina serietidningshögar (kalle anka 1996-2006) i förrådet har jag kommit fram till detta:
Svarte Riddaren - 1999 - Hela <33333
En Cowboy på Cutty Sark - 1999 - Del 1 av 2
Holländarens Hemlighet - 1999 - Del 1 av 2. Synd, för den är så förbaskat rolig.
De Tio Avatarernas Skatt - 1999 - Hela <33333333333
Flykten från Förbjudna Dalen - nr 31 aug 1999 - Sista delen
Jakten Efter Kalevala - nr 48 & 50 dec 1999 - Del 1 och 3 :(
Under Glaskupan - 2000 - Hela
Tre Caballeros Kommer Tillbaka - nr 42 okt 2000 - Sista delen
En Banbrytare i Panama - nr 39 & 41 sept 2002 - Del 1 & 3
Brev Hemifrån - nr 9, 10 & 11 feb 2004 - Hela
Sju Caballeros - nr 3, 4 & 5 jan 2005 - Hela
Ville ha den där om biblioteket i Alexandria :( men jublar tillräckligt över att jag fann svarte riddaren :D
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet