Crohns Sjukdom?
Jag undrar hur man vet att man har det, får snart reda på det via sjukhuset men jag känner mig säker redan nu på att jag kan ha det!
Jag har/haft: Kramper i magen, oljiga diaréer, ej bearbetad mat i avföringen (majs osv), går ner i vikt trots att jag äter mycket, exemliknande på händerna, irriterade ögon, domingar i benen, trötthet, huvudvärk osv.
Någon som har det som kan berätta om det är det jag kan lida av?
Vad gör man för att inte det ska bli värre?
Vad orsakar det?
Tack!
Alltså, bajsar inte alla ut majsen "hel"? Om man inte tuggar den som en tok vill säga, den bryts ju inte ner i magen.
Majs kommer ut i samma skick man tuggat dom :D FRECH!
Citat från Sjavis
Citat från sofisan
Alltså, bajsar inte alla ut majsen "hel"? Om man inte tuggar den som en tok vill säga, den bryts ju inte ner i magen.
Säker på att den inte bryts ner i magen? För att det har den tidigare gjorts för mig... sen så har det kommit ut groddar i mängder. Kroppen verkar inte ta upp näringen så jag får inte äta sallad nu typ >.>
Vad jag har hört så bryts den inte ner i magen, gör inte det på mig iaf. Vad det gäller groddarna så vet jag inte om de ska komma ut hela eller nedbrutna.
Mys, sättet att diagnosera Chrons är magtarms biopsi.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet