Bo i Borås?
Jag ska börja söka lägenhet ganska precis nu och undrar vad man egentligen ska satsa på för områden i Borås.
Googlade lite snabbt på Hässleholmen och konstaterade att det är det sista området man bör välja. Hur illa är det egentligen? Går det att bo där ett tag? Jag är mest ute efter något billigt och nu har jag hittat en fruktansvärt billig lägenhet på Våglängdsgatan.
Min slutgiltiga fråga är således: dör man om man bosätter sig på Våglängdsgatan?
Svar, ja.
On a more serious note:
Hässleholmen är en bra startpunkt med många lägenheter och till ett billigt pris, men skaffa isåfall en nära busshållplatsen på 2'a eller 3'e våning på den "bra" sidan. (Där de inte bränner bilar etc)
Du ska alltså inte ha en lägenhet på sidan där Netto och alla affärer ligger.
Ty, jag är endast en norrlänning som varit på besök, men alla flyr slummen vid namnet Borås. Varför har jag inte riktigt fått veta.
Haha, jag vet inte var den "bra" sidan ligger ... Den där lägenheten verkar vara hyfsat nära en busshållplats men den är på bottenplan, suger lite.
Bo i Borås? Låter inte som en bra idé.
Jag kommer bo i Borås i vilket fall tyvärr, hehe.
borås är så satans mysigt, hade lätt inte bangat att bo där
Sjöbo är väl nice
Har själv tänkt flytta dit
Ja det lät ju lite roligare, läste inte om våldtäkter det första jag gjorde när jag sökte så.
borås är nice! ge fan i att flytta in i norrby eller hässleholmen så kommer du trivas grymt!
Ja det är ju lite större än Karlstad iallafall. Hoppas att det inte är lika törrt.
Områden du bör söka dig mot: Trandared, Norrmalm, Villastan, Göta, Brämhult.
Områden du bör undvika: Hässleholmen, Tullen, Norrby.
Hoppas det duger som svar.
Sedan så tycker jag inte att något område i Borås är farligt, jag är aldrig rädd när jag är ute och går.
Så har vi bra bussförbindelser i hela stan.
Och våglängsgatan har jag haft en bekant som bor på, det är ett hyfsat lugnt område vid en skola som heter Fjärding och det ligger ett äldreboende där så allt för farligt är det inte.
Tack! Vad tusan .. folk som säger att den gatan är Hässleholmens värsta. Aja!
Tips: Centrum, Trandared, Norrmalm.
Samt undvika. Hässleholmen,Norrby, Kristineberg
Ta med paraply för den som tänkt besöka.
Norrmalm låter dyrt. Varför vet jag inte.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet