Billig mat till den utan mycket pengar
POTATIIIIS! Man kan göra massor av saker med potatis, skära i klyftor/stavar och lägga i ugnen, steka, koka, potatismos, potatisgratäng, potatissallad, chips, potatisbullar...potatis & purjolökssoppa
ugnsrostade grönsaker/rotfrukter är överhuvudtaget jävligt gött!
Knäckebröd.
Eller spaghetti med ketchup.
Ett glas med proteinpulver kan läggas till för att få i sig lite sådant också.
Rotfrukter, baljväxter och pasta/ris/potatis. Gröt. Alla former av gryn.
Säsongsbetonad, vegetarisk mat är den billigaste.
Lsd
Nudlar och thaikuber ffs.
Citat från XeCrow
text
Jag kan leva på under 30kr i veckan, även då med kött i. Jag har sagt det förut och säger det igen, ni kan inte slå ärtsoppa.
havregrynsgröt:)
Citat från detaerforvildt
Rotfrukter, baljväxter och pasta/ris/potatis. Gröt. Alla former av gryn.
Säsongsbetonad, vegetarisk mat är den billigaste.
vet man hur man kryddar bra så är detta det godaste även mmm
FÄRSKPOTATIS!
Kan på sommaren ibland kosta UNDER EN KRONA PER KILO!!
Citat från Anarchy
Citat från XeCrow
Äta billigt? Alltså riktigt billigt?
TL;DR
Vad gör du ens i tråden om du ska ha sån attityd?
Citat från MsFrankenstein
Fattiga är ni ju ändå eftersom ni skriver här <3
Då är du väl också fattig då. Lol fattiglapp lol
Citat från Clockblock
Citat från XeCrow
text
Jag kan leva på under 30kr i veckan, även då med kött i. Jag har sagt det förut och säger det igen, ni kan inte slå ärtsoppa.
Ärtsoppa är det som gäller, helt klart. Lite nybakat bröd till det kanske.
Jag har inga ekonomiska problem och skulle kunna äta oxfilé på krogen varje måltid om jag så ville, men detta är givetvis jävligt onödigt. Jag äter bra, jag tränar styrkelyft och kroppsbyggning med sikte på sverigeeliten om några år och jag kan säga att min matkostnad hamnar under 2000kr i månaden. Det handlar om var man prioriterar, köper du halvfabrikat får du betala skuggsiffror för pasta, sås och grönsaker (du får knappt protein över huvudtaget i dig, vilket är den mättande delen i vår kost).
Föreslaget är att handla stora mängder produkter när de är till billigare pris, min stambutik har varje vecka reapris på kött för att locka kunder till resten av produkterna, vilket är helt underbart. Jag kan komma undan med 10kg fläskfilé för 300kr ibland och för en som INTE konsumerar lika högt proteinintag som jag, så räcker sådana där mängder flera månader i frysen.
Äsch, det är överskattat med mat.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet