Att dölja sin pojkvän, trend?
Sorgligt beteende.
Brukar berätta om personens smusslande för personens pojk/flickvän när jag väl får reda på det.
Hahaha alltså vad fan är det för bullshit att det skulle vara en trend hos just tjejer? Och vem säger ens bland det första man gör "OBS HAR POJKVÄN"
Personen man talar med kommer förmodligen ta det som ett tecken på att hålla sig undan. Shit. Så länge personen i fråga har gränser och respekt för sin partner spelar det väl ingen roll.
Citat från nobeef
Hahaha alltså vad fan är det för bullshit att det skulle vara en trend hos just tjejer? Och vem säger ens bland det första man gör "OBS HAR POJKVÄN"
Personen man talar med kommer förmodligen ta det som ett tecken på att hålla sig undan. Shit. Så länge personen i fråga har gränser och respekt för sin partner spelar det väl ingen roll.
^ så mycket detta
OCH HALLÅ HEJ DENISE??!?!?!?!!!!
Jag tror att du överdriver ganska mycket. Detta är inte en könsfråga.
jag brukar låtsas att jag har tjej för att slippa uppmärksamhet
Citat från nobeef
--------------------------------------------------------------------------
Hahaha alltså vad fan är det för bullshit att det skulle vara en trend hos just tjejer? Och vem säger ens bland det första man gör "OBS HAR POJKVÄN" Personen man talar med kommer förmodligen ta det som ett tecken på att hålla sig undan. Shit. Så länge personen i fråga har gränser och respekt för sin partner spelar det väl ingen roll.
--------------------------------------------------------------------------
För att jag som har ett yrke där jag pratar med extremt mycket folk har märkt en stor skillnad de senaste åren. Pratar ofta med mer killar än tjejer och de säger inte att de har tjej med det framkommer fort när de pratar med en, Tjejen och jag var på bio igår eller tjejen och jag köpte hund osv osv. Dvs de nämner inte rakt ut . JAG HAR TJEJ men det framokommer snabbt.
Här är det stor stor skillnad för många tjejer just väljer att utlämna att nämna sådant, de sätter sig i singular eller pratar om vänner inte pojkvän och detta kallar jag att aktivt dölja att man har en kille.
Jag tror avveecklan av social samvaro har till stor del med detta uppkommna uppmärksamhetsbehov att göra.
Vi är flockdjur och en facebookuppdatering kan inte sopa bort hundratusentals år av evolution.
Med internet får vi ochså ändrade normer och i synnerhet sexuell exponering för yngre och yngre åldrar vilket innebär i sin tur för att bli uppmärksammad så måste man ta längre och längre steg för exponeringen blir norm sen blir det en fråga hur långt man ska gå
Tjejer bekräftar sitt sk. marknadsvärde bla via den uppmärksamhet de får, och ju lägre självkänsla ( osäkerhet) desto mer behov för uppmärksamhet.
Bara för 15 år sedan fann i regel inte det här fenomenet, det fanns inte så många interaktiva sociala medier att bruka. ICQ/MSN och kanske något forum.
Fördelningen är avsevärt högre bland tjejer än vad det är för killar.
Varför man döljer sin sk "Status" har jag ingen annan teori om än just det att det skulle minska uppmärksamheten markant.
Killars mål är inte så komplexa.. Parning ( fitta) .. även grabbarna tänker intinktivt och ju mer smicker, beröm och rosenblad.. dest större chans att para sig med en hona.
Det är liksom en trasaktion i instinkt. Hon gör sig till, han smickrar, visar hur duktig han är och gör sig till, hon släpper in honom, de avlar och har sen sin lilla familjekonstellation.. en början på en ny flock ..... Men! sen kommer 2000-talet in med sina normer och värderingar.
Män skulle förneka både blöjor och vigselringar med chansen att få ligga om han inte är "tillräckligt nöjd" med det han har.
Tjejer vill bli uppvaktade, och försäkrade om trygghet i olika avseenden
Min uppfattning är att ju äldre män blir desto mindre intresserad av "ytlig perfektion" bli dem men ännu så styr det instinktiva.. Du kan ha dubbelhaka och gå ut utan smink med fult hår men har du barna-födande-kvalifikationer som höfter och bröst så är du i Game
Denna tråden:
Tjejer som tror sig veta vad "killar" vill ha
Killar som tror sig veta vad "tjejer" vill ha
Just det som är problemet. Vi är alla individer. Alla mongolider är inte likadana, detsamma gäller killar och tjejer.
Ja, vi är individer men bortsett den individualistiska utveckligen av värderingar skulle du döda din grannes hund om du var tillräckligt hungrig.
Människa-kött-blod-instinkt är du alltid, det kan du inte förändra vilket du kan med din "individualism"
Varför skulle andra behöva veta om jag har ett förhållande eller inte? Om jag har det, ska de då hålla dig borta från min åsyn? Och om jag inte har det, innebär det att jag vill ha uppmärksamhet från vem som helst?
Visst, det stämmer till stor del att folks sociala kretsar verkar begränsas (eller i alla fall sluta expanderas) när ett förhållande ingås, men det är enligt mig bara idioti.
Citat från 2qt2bstr8
jag brukar låtsas att jag har tjej för att slippa uppmärksamhet
Hahah this one !
Fast mer "Jag brukar låtsas att jag har tjej för att slippa fula/dryga människor på krogen/fester"!
Tur man har bra vänner vid de tillfällen som hänger på lögnen och låtsas vara ens flickvän.
du drar alla tjejer över en kam? visst det händer absolut men det är inte bara tjejer som gör det.
sen så när jag träffar en ny människa är de inte det första jag säger "bara så du vet jag har pojkvän/flickvän!" jag vill ju inte att allt fokus ska ligga på mitt förhållande när jag vill lära känna nya människor för det är ju mig det handlar om, inte mitt förhållande.
men absolut, det finns människor till allt, även killar.
Jag har alltid direkt när jag är i ett förhållande sagt detta när jag varit ute om någon av manligt kön vill prata eller börjar ragga på mig och så. Kanske för att jag alltid varit stolt över min pojkvän? :)
Citat från sufi
Just det som är problemet. Vi är alla individer. Alla mongolider är inte likadana, detsamma gäller killar och tjejer.
jaja blabla alla är individer men givetvis går det att uttala sig generellt om kvinnor/män ändå. eller finns det någon här som tycker att sverige har perfekt jämställdhet och att det inte finns några skillnader mellan mäns och kvinnors respektive genomsnittliga (<----OBS) beteende i sociala situationer?
med detta sagt är det ju fullt möjligt att garms lilla statistiska undersökning färgas av tex:
1. ogenomsnittligt underlag
2. fördomar
3. att han själv är karl, och att dudes (som i genomsnitt är hetero, MEN ALLA ÄR JU INDIVIDER) därför kanske inte är så intresserade av att dölja för just honom att de har en flickvän. hade han däremot varit en sexig tjej kanske hon hade upplevt ett annat resultat.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet