Aspartam
Jag vet inte hur mycket sanningen det ligger bakom det, men en kollega på jobbet började prata om läsk och så kom light läsk upp och att det innehöll Aspartam istället för socker.
Iaf till det jag ville få fram är att han sa att Aspartam kan påverka kroppen så man kan bli deprimerad, vilket kanske inte är så bra om man väljer light läsk av den anledningen att man ska gå ner i vikt och har en dålig syn på sig själv.
Jobbar för övrigt i ett restaurangkök och killen som sa det är ganska duktig just på kemi inom matlagning och liknande, men säger inte att det är sant för det.
Min första tanke är att det säkert kan vara så att det snarare är bristen på socker som man kan bli deprimerad av?
F.ö. så har det ju diskuterats endel om att aspartam i stora mängder är cancerframkallande, och det blir man ju säkert deprimerad av (haha).
Det finns inget bevis för att aspartam i små mängder (alltså det man får i sig när man dricker light läsk) skulle innebära några allvarliga hälsorisker överhuvudtaget. Det är bara myter.
http://archive.gao.gov/d28t5/133460.pdf
http://informahealthcare.com/doi/abs/10.1080/10408440701516184
http://urbanlegends.about.com/library/blasp.htm
Spirte zero in my heart.
Föredrar de framför all läsk. (dricker inte läsk förutom sprite)
Men har hört att aspartam är cancerframkallande, men liksom vad är inte cancerframkallande idag?
Citat från Tuggad
Men har hört att aspartam är cancerframkallande, men liksom vad är inte cancerframkallande idag?[/i]
Stor del av allt, är ju det. Men ingen sorts läsk är bra i större mängder, så att dricka stora mängder light dricka istället för stora mängder vanlig läsk blir bara dåligt ändå. Drick vad ni vill, men inte för mycket så bör ni inte bli deprimerade, fetare eller få dåligt blodsocker. Inte med det som orsak iallafall!
Summerat : Inget är bra i för stora mängder. lol
Det allra bästa hade ju antagligen varit att inte dricka läsk alls!
aspartam är 100 gånger sötare än socker, dess kemiska sammansättning liknar dock inte socker.
aspartam är, iallafall vad jag vet, cancerframkallande också.
och så smakar det skit.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet