Är du gitarrist?Släpp vad du nu har mellan benen och hör av dig!
-Stilettica-
Vi är ett nytt band som inriktar oss musikaliskt på områden så som Visual Kei, Death Metal, industri, Goth och annat jävelskap.
Just nu SÖKER vi en ny gitarrist som har en någorlunda god grund i sitt spelande så vi kan sätta fart igen!
Just nu SÖKER vi en ny gitarrist
Just nu SÖKER vi en ny gitarrist
Kontakta oss nu om du vill höra mer om oss eller bara för att backstabba ditt nuvarande band. (kan aldrig vara fel?)
Kan ni tänkas glida in i Stilettica? Who knows!
Hör av er för bövelen!
Ja det är bara att knöla ihop och svälja! Det kommer bli gott som fan! Eller är du rädd för något nytt?
Rädd är jag inte, förstår bara hur skitdåligt det kommer bli. ;)
Men lycka till du.
HAHAHAHA!
Usch den kombinationen kan nog inte lyckas så bra, och "Stilettica" Låter som om Metallica skulle bli en Modeshow eller något.
Citat från Narchost
Usch den kombinationen kan nog inte lyckas så bra, och "Stilettica" Låter som om Metallica skulle bli en Modeshow eller något.
^
Citat från Avsky
"Visual Kei, Death Metal, industri och Goth"

--------------------------------------------------------------------------
Ha ha! Jag kanske skulle förtydliga det lite bättre, det jag menar att det är några av våra musikaliska referenser mer än att vi kommer bokstavligen klämma ihop alla de genres i alla våra låtar, etc.... jag skrev mer så för jag kände att namedroppa olika bandnamn skulle störa mer.
Ni får skratta för jag har inga planer att bara skapa vänner...såklart. Och visst mode är något som inte ska ses ner på, det behöver ej vara "bögit" (inte för jag bryr mig) eller vad ni kan tro.
Sverige är så inskränkt och incestiöst och folk tar hellre livet än att bryta de rådande mallarna i respektive musikgenre. Det finns alldeles för många "Close-up" pojkar som försöker se stenhårda ut poserandes närmaste skogsdunge eller nere i mormors källare. Bandtröjor i all ära men vi har lite ambitioner (förbjudet i Sverige tydligen) att sticka ut ur havregröten och åtminstone försöka sticka kniven i "svennen" så han vaknar och tycker att - "USH! Vad är det här för idioter? Tror de att de är något eller?" ...m,m.
Jag skulle kunna skriva en hel del mer men jag kanske har redan nu förklarat lite bättre nu vad vi har för mål och så....och visst vi kommer suga hästballe för vissa vilket är precis som jag vill ha det men samtidigt kommer det finnas de som tycker helt tvärtom, jag känner mig inte så orolig på det planet.
Med vårt namn STILETTICA kommer vissa såklart komma tänka på Metallica också för det finns inte direkt jättemånga "ICA" band men det gör inget, namnet har även en symbolisk betydelse som kommer bli uppenbart när vi kommer synas mer i etern.
*Texten ska ej läsas som något argt svar utan mer som ett smått roat och trött svar och med avsikt att förklara.*
i think u gonna be awesome
Här haglar det välgrundade argument ser jag!
Och all skräck för fashion förstår jag mig inte alls på, de är ju inte så att de kommer att spela på Karl Lagerfelds nästa coctailparty vilket vissa gossar i tråden verkar vara uppriktigt oroliga för.
Och jag vill inte ens veta vad för "sofistikerad musiksmak" Stlletticas belackare ruvar på...antar att skräcken för blandningar börjar där.
Jag tkr att det är lite väl många som är trångsynta här och precis som du säger stilletica har dom inte heller ngn som helst tanke på att gå utanför ramarna, som jag ser så tänker ni med hjärnan som vissa andra inte "gör som man alltid har gjort" utan börjar vara kreativa och fastnar inte i gröten som du säger. och jag skulle gärna joina er om jag inte bode så fasligt långt ifrån er :-/
låter intressant.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet