Allt du behöver veta om DREADS!
Man behöver inte sova med mössa varje natt. Det räcker med en natt sen så lägger sig dreadsen bättre.
Eller en bandana. W/e typ. Fick inte några problem med mina "ÄVEN" fast jag gjorde så.
Jag var så jävla öm i början så jag skippade pannbandet när jag sov, ramlade ändå bara av hela tiden... Det räcker om man har på sig nått när man är vaken (Y)
Förstår inte varför folk har så mycket emot syntet eller rovings. Kan vara sjukt skönt med såna att bara ha dreads periodvis.
Citat från Kingu
Förstår inte varför folk har så mycket emot syntet eller rovings. Kan vara sjukt skönt med såna att bara ha dreads periodvis.
Eller ifall man vill se ut som en idiot.
SleazeRape: Mogen kommentar much? Ser inget idiotiskt med det, tillhör hela den där cyber och industrial stilen. En smaksak och beror helt på hur man kombinerar allting, kläder smink och dylikt.
mina dreads börjar bli aningen fuckade, dom har liksom böörjat gå upp lite lr va man ska säga :/ jag har bara haft dom sen påsklovet O.o
Det står inte ALLT om dreads tyvärr, iaf inte relaterat till hur det smakar >_<
Citat från BloodyDisaster
mina dreads börjar bli aningen fuckade, dom har liksom böörjat gå upp lite lr va man ska säga :/ jag har bara haft dom sen påsklovet O.o
Gå upp som i gå upp i vikt eller blivit lösa? :) om dom är lösa så är det en grej jag påpekade innan. Man måste ständigt ta hand om sina dreads, palmrolla dom och virka in löst hår.
Dreads skall bakas när man får tillräckligt långt hår.
Zalbeyx: Det betyder att du måste ha en viss längd på håret för att kunna göra dreads. Man tuperar håret när man gör dreads och det blir svårt att arbeta med 3 cm "långt" hår. Och har man riktigt kort hår ser det bara dumt ut då dom sticker rakt ut som runda spikes
Så grymt äckligt snyggt
The real deal dvs
Mina föräldrar tjatar på att jag ska skaffa så vi får väl se!
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet