Adoptera eller skaffa egna barn?
Jag är egentligen inte så insatt, och funderar inte på barn överhuvudtaget än.
Är dock lite nyfiken då jag stötte på en kommentar som löd: Jag tänker adoptera barn och aldrig föda egna, vill inte bidra till överbefolkning.
Själv vill jag att mina framtida barn ska ha min och min mans gener.
Helt enkelt för att jag vill kunna känna att "det här är mitt barn". Vill inte se mina barn på TV leta efter sina "riktiga" föräldrar.
Samt att man faktiskt skapar ett liv med en människa man älskar, det måste kännas enormt.
Om en en sån här tråd redan finns så får ni gärna hojta! (hittade dock inget när jag sökte)
Vad vill ni och varför?
Det är orelevant om man kan få barn eller inte, jag frågade vad man VILL inte om man kan.
Avskyr småbarn. Döda dom allihopa.
Skulle jag inte kunna få egna barn så skulle jag adoptera, men inte annars.
Sverige är överbefolkat.
Jag vill verkligen inte föda barn och känner inte det nödvändiga i att barnet måste ha mina gener. Så om jag fick bestämma nu, hade jag hellre velat adoptera. Men min hormonklocka har ju inte börjat ticka än så vem vet hur det blir sen.
Jag vill ha "egna" barn tillsammans med den jag älskar. Jag skulle dock inte ha något emot att adoptera om jag hade minst ett eget barn eller om det skulle visa sig att jag inte kan få barn.
Ja, ja, självisk osv.
Jag har 0 planer på att skaffa egna barn. Men som vi alla vet att hormoner i kroppen en tendens att ändra ens åsikter helt och hållet på den fronten.
Något jag är 100% säker på är dock att jag aldrig vill vara gravid. Antingen skaffar jag barn med en kvinna eller en människa med livmoder eller så adopterar jag.
Det enda som skulle göra så att jag inte vill adoptera är väl det att det kostar så otroligt mycket pengar, så det känns som att en snarare köper ett barn än tar hand om det. Sen är det väl också att familjen en har måste vara ur familj i villa med en mamma och en pappa utan någon prick i registret och bara det är svårt att åstadkomma.
Men oavsett hur jag skulle göra, tvivlar jag inte en sekund på att jag skulle älska barnet mindre om den inte kom från mina gener.
Citat från Weirdo
Skulle jag inte kunna få egna barn så skulle jag adoptera, men inte annars.
Jo, det kan jag förstå men nu förutsatte jag att om man kan.
någonting säger mig att jag inte kan skaffa egna barn, vet inte varför, bryr mig inte så mycket tbh
om jag någonsin skaffar barn så blir det nog att adoptera
Bara en tanke: Om alla par bara skaffar ett enda/två egna barn minskar befolkningen/står stilla. Om man vill ha fler borde man adoptera.
Men själv skulle jag nog bara adoptera, känner inte att jag skulle älska ett barn mer om det kom ur min egen vagina. Och så länge det finns barn som behöver ett hem och kärlek ser jag ingen mening med att föda ett eget.
Barnet är mitt även om det kom ur någon annan, ingen skillnad typ. Skulle älska det oavsett, och så tycker jag inte att gener spelar roll. Människa som människa, och nu behöver vi ju knappast "fortplanta oss och föra generna vidare" på samma sätt som innan. :)
Hade jag inte kunnat få egna barn skulle jag adoptera.
Oj, att så många vill adoptera, det visste jag inte.
Citat från Taex
Jag vill verkligen inte föda barn och känner inte det nödvändiga i att barnet måste ha mina gener. Så om jag fick bestämma nu, hade jag hellre velat adoptera. Men min hormonklocka har ju inte börjat ticka än så vem vet hur det blir sen.
what about allt det jobbiga då? Som att barnet kanske inte hundra identifierar sig med sina föräldrar eller bara stör sig på tanken att vara ett adoptivbarn?
Helst adoptera men om jag verkligen vill gå YOLO på min lilla kropp så kommer jag nog skaffa egna.
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet