18-årsgräns på energidrycker
redbull + vodka = farligt :D
Citat från PaNicS
Citat från kamphund
HAr för mig att jag läst någonstans i någon dagstidning (som man ifs inte kan tro på ) men då har det vart flera rapporterade dödsfall pga för mycket energidricka ... Tur då att den brittiska (?) "cocaine" inte kom till Sverige, 10x kraftigare än Red bull ^^
Dem som dricker så mycket att dem då dör måste antagligen vara lite beroende av det, eller?
Jo kanske en aning, men sen var det ju i USA så det förvånar mig inte..
Dom har någon god på ica för 5 spänn.
Jag klarar av att dra i mig max 2.
Är jag den enda som tycker att energidryck inte är så värst jättegott?
Citat från iLolo
Det krävs ju att man dricker en jävla massa burkar för att man ska blir sådär speedad som de påstår :/
orka 18 års gräns på en sån grej -_-
Agree
Citat från BMmemories
Citat från iLolo
Det krävs ju att man dricker en jävla massa burkar för att man ska blir sådär speedad som de påstår :/
orka 18 års gräns på en sån grej -_-
Agree
--------------------------------------------------------------------------
Asså det skulle inte spela någon roll om det var "åldergräns" precis eftersom folk dricker ju öl fastän dom inte är arton, så ska ni ha åldergräns på energidryck?
good luck with that, säger jag bara. :>
HETCHILLI: Personerna som är under 18 kan dock inte precis bara gå in på hemköp och köpa sig några öl, vilket de kan göra med energidrycker. Om det inte varit 18-årsgräns på alkohol hade konsumtionen varit långt mycket högre än den är nu.
I nian behövde jag energidryck och nu dricker jag kaffe och tar koffeintabletter, för att ens hålla mig vaken i skolan.
Skolledningen kanske skulle kunna ägna trötta tonåringar en tanke.
Seriöst? de är juh sjukt låt barnen njuta av livet och ha kul i skolan! Säger inte alla lärare att de ska vara kul i skolan? låt oss ha kul då ffs!
Citat från dominobricka
I nian behövde jag energidryck och nu dricker jag kaffe och tar koffeintabletter, för att ens hålla mig vaken i skolan.
Skolledningen kanske skulle kunna ägna trötta tonåringar en tanke.
Eller så skulle trötta tonåringar kunna ägna sig själva en tanke och börja motionera och sova, iställer för att förlita sig på energidrycker.
NEJ!
Då dör jag ;__; </3
http://manapotions.com/
borde man dock införa i sverige.
så jäävla rätt!
Du måste vara inloggad för att skriva i forumet