PetriValentins blogg



Kille, 34 år. Bor i Stockholms län. Är offline

PetriValentin

Senaste inläggen

'Til The End singel och musikvideo! 1a på iTunes!
11 april 2015 kl. 17:23
CRESTILLION NY MUSIKVIDEO ANNOUNCED
28 mars 2015 kl. 19:44
Jag som TJEJ!?
3 december 2014 kl. 23:00
Trasiga skor ):
24 november 2014 kl. 23:42
Min BÄSTA middag! (recept)
24 november 2014 kl. 18:40
NY MUSIKVIDEO
22 november 2014 kl. 21:52
Blått hår igen!
13 november 2014 kl. 00:21
Fyllebåt
11 november 2014 kl. 23:10
NU ÄR DET JUL IGEN
6 november 2014 kl. 22:00
Releasedatum för Butterfly Maze!!
6 november 2014 kl. 00:40
Visa alla

Fakta

Riktigt namn: Petri! Civilstatus: Inte valt
Läggning: Bisexuell
Intresse: Hår
Bor: I skogen
Politik: Röd
Dricker: O´boy
Musikstil: Allt
Klädstil: Blandat
Medlem sedan: 2010-06-01

Event

PetriValentin har inte lagt till några event än.

Kuksugare?

Det verkar som att jag är den medlem i mitt band som bäst överlevde gårdagens festande i Vita Bergsparken, haha. Jag brukar gilla utomhusfester, men ska jag vara ärlig så kändes parken allmännt dräggig. Orkar inte riktigt med stora folksamlingar som är kollektivt urspårat packade. Dock var det närmaste sällskapet trevligt, drickan god och de obligatoriska chipsen utsökta!

Vad som var mindre trevligt var att jag för första gången vad jag kan minnas blev (verbalt) trakasserad på grund av min läggning. Vid de upprepade tillfällena under kvällen brydde jag mig inte så mycket, hade annat att lägga fokus på och jag brukar sällan ta åt mig när jag märker att någon försöker provocera. Men efteråt fick det mig att tänka.
Jag tycker att det är så märkligt med förolämpningar som spelar på värderingar som inte stämmer överrens med mina egna. Exempelvis kan jag inte riktigt ta illa upp när någon kallar mig kuksugare.
För alltså...
...
... ursäkta språket, men jag suger ju kuk.
... och tycker att det är nice, så... för mig är det ju något positivt?
Lite som att någon skulle kalla mig för nattmacksförtärare.
Visst, alla är inte lagda så att de gillar att gå upp mitt i natten för att knapra på en smörgås med ost, tomat och grillkrydda, det har jag full förståelse för! Men jag kan inte se hur det skulle vändas till något negativt, något jag skulle ta illa upp över att bli förknippad med. Jag älskar för fan smörgåsar! Speciellt på natten!

Däremot tycker jag såklart att det är obehagligt när andra människor beter sig aggressivt mot mig. Det sista jag vill är att jag eller någon av mina närstående ska hamna i slagsmål. Som tur är har jag väldigt sällan blivit fysiskt attackerad, tvärtom brukar främlingar i min erfarenhet vara mer intresserade av att "bli avstyrda" från bråk. Alltså att de inte behöver visa sig svaga och ge upp, men blir "övertalade" att ta det lungt. Håhå jaja. Varför måste så många människor som är olyckliga eller osäkra i sig själva vända taggarna utåt och försöka dra ner andra? -_-;


Nåväl, nog om det! Här kommer dagens konstiga bild. Whoopidoo, puss hej! <3


Logga in för att kommentera
ladylinda Tjej, 37 år

det ska finnas folk till allt idag, tyvärr så kan inte alla acceptera att alla inte vill gå åt samma håll. bara o säga tack vad snällt nästa gång nån säger det till dig kanske :P sånna ska man inte låta ta plats i sinnet

LostInStereos Tjej, 27 år

Bra att du skiter i taskiga kommentarer , du kommer alltid va lika fin och bäst oavsett vilken sexuell läggning du har. Det är det som spelar minst roll tycker jag ;)

Indigodoll Tjej, 34 år

Tanken på att någon skulle vara aggressiv mot dig känns så sjukt surrealistisk! >_>
Får fan rysningar!

ETR Kille, 27 år

Ska fan gifta mig med dig, underbara dåre <3

Nintendoparty 32 år

Folk är ju bra idiotiska ibland. </3
Du är fin du!

KaiPon Tjej, 32 år

Trångsynta människor är, well, irriterande. Försöker hålla mig borta från sånna, då jag redan känner nog med generell avsky för mänskligheten. And that is why I never leave my room unlesd I need to.
Du är en underbar kille, folk vet inte vad dom går miste om när dom beter sig sådär. <3

Royko 29 år

Har aldrig förstått varför folk använder sådana uttryck för att såra någon, det är ju egentligen bara sanningen att är man en homo/bi -sexuell kille så gillar man antagligen att suga kuk, so what? >: Att folk lägger sig i andras privatliv, speciellt sexuella, är bara onödigt. Du skulle lika väl kunna gå fram till killar som du vet är hetero och kalla den för fittslickare, straightjävel osv. Same shit.
Du är en så snäll och söt person, jag kan inte se någon anledning till att folk skulle vilja såra dig (mer än att dom skulle vara avundsjuka/svartsjuka), det gnistrar om dig och det är en speciell atmosfär omkring dig som gör att man (jag) blir sådär löjligt glad utan att veta varför. Du utsöndrar positiv energi och gör det omöjligt för en att inte le. Tycker verkligen om din röst också (vilket du kanske förstår efter brevet du fick av mig på StorCon?), jag njöt av att höra dig (och resten av bandet) sitta och prata bakom mig när jag åt lunch, din röst gör mig glad, och som jag skrev tidigare, din atmosfär utsöndrar lycka.

Jag flög iväg lite där, men tycker bara att det är så fel när folk gör så, blir så ledsen, du är mycket bättre än vad dom försöker få dig att tro >: även om du inte tar åt dig så kan det vara bra att få lite positiva ord emellanåt. Kram på dig c:

PetriValentin Kille, 34 år

Tack för allt! Vad fin du är :') <3

girlofdoom Tjej, 31 år

Tar aldrig åt mig saker som anses vara negativa, om folk ska tycka saker om mig som är väldigt negativt då får dem göra det om det nu får dem att må bättre. Jag älskar den jag är, och jag kommer aldrig ändra det sätt jag är på, never! Varför ska man ens vara "som dem andra", när man lika gärna kan vara en person som man själv älskar att vara. Min klass, dem tyckte verkligen inte om mig, förutom två personer jag verkligen umgicks med, men jag sket i vad dem tyckte om mig. Jag fortsatte vara den jag är och det stör dem sig på än. Om jag träffar dem i stan, så blir det bara hotfulla blickar och jag kan inte sluta le mot dem när dem ger mig dem blickarna. Dem som acceptera mig för den jag är, det är dem som står mig närmast och det är så jävla underbart att ha dem vid sin sida hela tiden, medans dem andra snackar skit bakom sina vänners ryggar bara för att det är "coolt". Staden jag bor i lever på att sprida rykten om allt och alla, men jag lever för att kunna vara jag.

Sorry, jag blev helt borta i mina tankar, lol xD

PetriValentin Kille, 34 år

Låter som bra tankar! ^__^ <3

Da_miffot Tjej, 28 år

Önskar ja va som du o inte tog åt mig allt dåligt alla säger om mig varje dag...

Trakigheters Tjej, 25 år

sjukt underbart inlägg!<3

_JackSkellington_ Tjej, 26 år

Du är grym som inte tar åt dig<3

OTAKU Tjej, 25 år

Tror jag kommer hänga mig .. DU ÄR SÅ JÄVLA UPPENBAR, ÄLSKAR DIG DIN LILLA JÄVEL! <3333 ;___;

Hayden 34 år

Underbart Petri, ''jag suger ju kuk'' xD Håller helt med dig, haft samma problem innan. Folk som skriker bögjävel eller kuksugare eller fjolla. Men samma för mig så är det ju positivt. För jag är ju bögjävel, kuksugare och fjolla. Och jag älskar mig själv ^_^

CardinalCopia 28 år

Det är väldigt fint skrivet och jag håller med till 100%! Man ska inte se negativt på sånt som stämmer, som när de (i ett failat försök att förolämpa dig) kallade dig kuksugare, lixom, enligt dig så stämmer det ju och då blir man bara glad av att dem fattar att det är så det ligger till. Dock tycker jag det är otroligt onödigt att man ska vara agressiv mot någon, bara för att hen inte går i samma riktning som den andre. Jag är stolt över att du lyckades ta det så bra! Kram på dig <3

minun_ruusu Tjej, 31 år

Det är tråkigt när vissa människor inte har något bättre för sig än att försöka få andra trevliga människor att bli ledsna. Ibland har man lust att ge tillbaka men då blir man inte bättre än dom. Dock finns det ju en gräns för allt. Och att göra så som dom gjorde är inte acceptabelt. Blä på dom! "/

Men deras förlust om dom inte vill lära känna dig, för vem du är. Men en del vet inte om att personen i sig är viktigare än dennes läggning.

Tezziie Tjej, 33 år

Jag får snart diabetes utav att dig, Petri <3 Du är så underbart söt och jordnära, och ärlig med det du skriver, att jag inte kan fatta hur någon kan tycka illa om dig. Men det är deras förlust, inte din. Du är du, och det vore idiotiskt om du skulle behöva ändra på dig för någon annan. Jag menar... Jag är ju en popcornätare, ska man ropa det efter mig då? Det är ju inte precis en förolämpning, för det är sant. Idiotiska, okunniga människor som är så osäkra på sig själva att dem tror att vi med en annan läggning än dem själva ska hoppa på dem så fort dem tittar bort... c: Dumt, mycket dumt. Ta det som en komplimang, eftersom du gillar det! Dom gillar inte att man ropar "tack" efter dem c: Deras miner är priceless!

PetriValentin Kille, 34 år

Borde kanske bli artigare och "tacka" folk oftare i så fall, haha! ^__-

Sachiyo Tjej, 34 år

Tycker du är asgrym som inte backar från att vara dig själv, Petri! <3 Fortsätt göra det och vara en utav de sötaste killarna jag känner till! =^__^=

PetriValentin Kille, 34 år

Ska göra mitt bästa! Puss <3

Kejsaren Kille, 33 år

Asgrymt inlägg! Att människor mobbar från heteronormen, visar att det finns ett underliggande samhällsperspektiv där den enskildes sexualitet tillhör samhället och har till syfte att bilda traditionell kärnfamilj. Av samma anledning trakasseras kvinnor som anses vara promiskuösa, och män som inte anses tillräckligt manliga, enligt något förvridet viktorianskt ideal. Har man värderingsmässigt fastnat i 1870-talet är det fan dags att komma in i matchen, och sluta vara en medmänsklig och intellektuell skam för samhället.

"jag suger ju kuk.... och tycker att det är nice, så... för mig är det ju något positivt? Lite som att någon skulle kalla mig för nattmacksförtärare. " <3

PetriValentin Kille, 34 år

Tack! Håller med, kunde (verkligen) inte sagt det bättre själv! :D

alara Tjej, 24 år

Du är så gullig ^~^
och jag håller med dig c:

PetriValentin Kille, 34 år

:3 <3

KawaiiCupcakeG Tjej, 25 år

Sådant är bara löjligt. Att folk kommentera om ens läggning. Kärlek är fin. Tjej och tjej, tjej och kille eller kille och kille. Men det är bra att du inte tar åt dig på fel sätt av kommentarerna. Stå på dig Petri! <3

Något jag har märkt ofta är att folk tror att bisexuella människor blir kära i alla de möter. Vilket är jättelöjligt. T.ex. blir en straight tjej kär i alla killar hon träffar, inte direkt... Varför skulle jag som bisexuell falla för varenda tjej och kille jag möter? ._.'

PetriValentin Kille, 34 år

Kärlek <3
Haha, yeah, vet vad du menar.. folk tänker inte alltid hela vägen :P

DerpDuck Tjej, 27 år

Petri, de är bara att skita i idioterna.
du vet vem du är och ingen kan ändra på de!
Alla älskar dig för den du är ^^
Och att döma dig för din läggning är bara lågt.
Jag menar, vad har läggningen med personligheten att göra?
Du är vacker, underbar och helt jävla amazing!
Och de jag vill säga med de är att.. Ich liebe dich osv~
poss på daj perfekta pojke! saknar daj ;u ; <3
(jag vet inte riktigt vad jag ville säga med detta men iaf)

PetriValentin Kille, 34 år

Åh, men söta, fina du! :') <3

tylerjoseph Kille, 24 år

alltså du är så fin, gråter lite. <3 och jag håller med, det mesta som någon säger som en förolämpning kan ju alltid bli något positivt hähä.

PetriValentin Kille, 34 år

Men åh <3 haha, det är så jag gillar att tänka!

MyakiSama 35 år

Typ nattmacka med ost och mild senap? :3
Nejmen, seriöst, du är en fin person och folk som påpekar såna dumma saker är bara idioter och osäkra själva. Vadfan angår det dem vad du gör när du är själv med den du gillar? Inget. Du är fin som du är, Petri <3

PetriValentin Kille, 34 år

Mild senap låter suspekt men jag är inte rädd för att experimentera!
<3

NAIRU Tjej, 28 år

Känner samma sak angående det, haha.
Tyckte det var rätt trevligt igår, iaf när jag faktiskt hittade människor jag stod ut med att umgås med.

PetriValentin Kille, 34 år

Håller med, festen som pågick i vår lilla cirkel var ju bara mysig! X3

Aidee 34 år

Typ alla "sissys" blir ju mobbade genom att bli kallade för kuksugare eller bögjävlar i skolor och grejer, men enligt mobbinglogik så borde ju de kalla bögar för fittslickare eller straightjävlar? Right?

Aldrig förstått mig på människor.

PetriValentin Kille, 34 år

Mobbinglogiken failade när den skulle vara logisk :C