Klubblands blogg



Tjej, 30 år. Bor i Hultsfred, Kalmar län. Är offline

Klubbland

Senaste inläggen

Berlin, studenten, flytt, Emmaboda, osv
28 augusti 2013 kl. 12:02
Star Wars, bio, kaffe, uteservering, osv, osv!
11 april 2013 kl. 10:32
Nattliga tankar + Coldplay = djupt
30 mars 2013 kl. 00:35
Lång ointressant text oki
28 mars 2013 kl. 23:07
Jag lever fortfarande
28 mars 2013 kl. 00:21
Identitetskris osv
20 mars 2013 kl. 23:39
Forever alone ":-))"
18 mars 2013 kl. 21:52
Star Wars idag
15 mars 2013 kl. 22:59
Vi skulle älska varandra tills jorden gick under
13 mars 2013 kl. 23:02
En magisk tanke
12 mars 2013 kl. 21:43
Visa alla

Fakta

Riktigt namn: Felicia Civilstatus: Upptagen
Läggning: Asexuell
Intresse: Musik
Bor: Själv
Politik: Inte valt
Dricker: Vatten
Musikstil: Allt
Klädstil: Blandat
Medlem sedan: 2008-05-22

Event

Klubbland har inte lagt till några event än.

Bort med politikerna

Jag vet inte om jag är mest arg eller ledsen men politiker, fyller de ens någon funktion?
Hösten 2011 krigade vi elever för att vi skulle få vara kvar i våra fina lokaler. Tv och tidningar stod på vår sida och de beslutade att det inte skulle bli någon flytt. Nu, lite mer än ett år senare, så är det återigen på tapeten. Precis som om de trodde att vi helt plötsligt skulle vilja flytta till det där B-huset.
Jag är tveksam till att fler än vi som faktiskt går på Gyro förstår hur viktigt detta hus är för oss. För många är det "bara en skola". Jag skriver samma här som jag skrev på facebook:
"För ungefär tre år sedan bestämde jag mig för att söka till Gyro, och efter att ha besökt skolan så var jag övertygad om att det var rätt. Sedan jag började har jag fått vara med om så himla mycket roligt, men utan våra fantastiska lärare och vår så himla perfekta skolbyggnad så hade det inte varit samma sak. Det är inte bara ett hus, det är vårat andra hem och det finns en trygghet där som inte finns någon annanstans.
Nu har några "politiker" än en gång fått för sig att "spara in på ungdomarna" och därmed vill de flytta vår fina och öppna skola till en annan sunkig byggnad. Genom att skriva på denna namnlistan så kan du hjälpa oss i kampen om att få vara kvar i vårat hus. Flytten kommer inte att drabba mig då jag kommer att ha slutat då, men jag vill att de elever som går där nu och alla de nya eleverna ska få ha det precis lika bra som jag och alla andra elever har haft det och att de ska kunna vara precis lika stolta som jag kommer att vara när jag tar studenten ifrån Gyro, världens bästa skola! http://www.namnlista.se/bevara-gyro-hultsfred/ "
Ni förstår inte vilken skillnad ni gör om ni skriver på denna listan. Skriv på, och vi är er evigt tacksamma!

I övrigt så har jag en skön dag hemma. Var ute och gick i snöstorm förut. Det var mindre skönt men måste man motionera så måste man. Hade sedan inget att göra så intog köket och lagade ännu en god middag. Nu ska jag plugga och skriva min konfliktanalys som inte är det minsta roligt men sånt som måste göras. Ha en fortsatt bra dag, och glöm inte att skriva på listan. Tack och puss!


Logga in för att kommentera