Kietsus blogg



Tjej, 33 år. Bor i Norsborg, Stockholms län. Är offline

Kietsu

Senaste inläggen

Student vs Examen
31 maj 2011 kl. 17:49
Visa alla

Fakta

Riktigt namn: Linn Civilstatus: Upptagen
Läggning: Straight
Intresse: Inte valt
Bor: Med någon
Politik: Politik?
Dricker: Diverse
Musikstil: Annat
Klädstil: Inte valt
Medlem sedan: 2008-10-21

Event

Kietsu har inte lagt till några event än.

Student vs Examen

En gång i tiden var gymnasiet något som gav prestige (ungefär som högskola/universitet är idag). Under den tiden var det inte heller så viktigt att gå gymnasiet då man kunde få jobb utan det. Då började de unga som gick ut gymnasiet fira det för att de hade gjort något som få andra gjorde.
Nu för tiden måste man gå gymnasiet för att nästan ens kunna hoppas på ett jobb och majoriteten av sveriges medborgare går ut gymnasiet.

Förr i tiden firade man en ljus framtid för att man tagit sig igenom något som inte var ett måste att ta sig igenom för att få ett "vanligt" jobb.
Idag är det lite annorlunda, de jobben man kunde få genom 3-4 år på gymnasiet förr får man nu om man gått de 3 åren på gymnasiet plus 3-4 år på högskola/universitet.

Detta är en stor anledning till att jag inte förstår varför man firar gymnasiet när man egentligen borde fira att man tagit examen från högskola/universitet.
men men, det är bara min åsikt.


Logga in för att kommentera