Hearmeroars blogg



Tjej, 31 år. Bor i Tyresö, Stockholms län. Är offline

Ingen bild på Hearmeroar

Senaste inläggen

...
18 mars 2015 kl. 07:07
Lycka
16 mars 2015 kl. 06:25
Denna influensa...
14 mars 2015 kl. 20:06
These days
12 mars 2015 kl. 20:33
Hahah ett skämt eller?!
8 mars 2015 kl. 23:13
Gos med mitt mongo <3
7 mars 2015 kl. 13:03
Tidig Morgon och gårdagens spontanträff
23 februari 2015 kl. 06:48
Visa alla

Fakta

Civilstatus: Upptagen
Läggning: Straight
Intresse: Musik
Bor: Med föräldrarna
Politik: Politik?
Dricker: Vatten
Musikstil: Allt
Klädstil: Blandat
Medlem sedan: 2014-12-30

Event

Hearmeroar har inte lagt till några event än.

These days

De senaste dagarna har verkligen gått i vågor känner jag. Förkylningen har börjat krypa tillbaka igen efter ett uppehåll. Kämpade dock på under måndagen och tisdagen men igår tog det stopp. Åkte dit på förmiddagen men strax innan lunch kände jag att mitt huvud började dunka och min röst började ge upp så de andra tyckte att jag skulle åka hem för att vila mig. Var hemma strax innan 11 och la mig för att sova ett tag.
Smsade min knäppis när jag vaknade och berättade att jag skickats hem från jobbet eftersom jag gått och blivit förkyld. Söt som han är så drog han hem från stan och kom hit för att hålla lilla mig sällskap. Sa att han inte behövde då jag ej vill smitta honom en gång till men det sket han i. Kort och sagt så dök han upp här vid 13.30 för min skull :).

Eftersom jag var rätt trött och hängig så la vi oss på sängen och kramades och pussades innan vi somnade till och sov någon timme. Innan jag visste ordet av det så var det dags att gå upp och göra sig redo för träningen. Mitt hjärta kunde inte följa med då han hade mycket att göra. Sitter och ler åt det faktum att han åkte hem ifrån stan för att komma och ta hand om mig :).
Åkte till träningen som gick jättebra! Min knäppisponny skötte sig jättebra förutom att han hela tiden ramlar in med högerbogen i framdelsvändningen, men det får vi jobba med helt enkelt. Galoppfattningen i vänster varv satte han jättebra! I högervarvet blev han lite trött och stretade emot så vi fick någon bra galoppfattning. Även trav till halt i båda varven lyssnade han jättebra. Stolt över ponnyn<3. Känns jättebra att vi kommer någon vart i vår träning och att han äntligen börjat slappna av :).
Kom hem runt 19.30 och slappade resten av kvällen. Idag sjukanmälde jag mig då jag knappt kunde prata och jag hostade som en dåre. Så har egentligen bara slappat idag förutom att jag åkte på läkarbesök klockan 13. Har gjort upp planer med min gose så han kommer hit i morgon för fredagsmys och massvis med gos :). Längtar redan!
Nu ska jag dricka något varmt, smsa med gose och sedan försöka sova!

Puss och kram och tack för att du läser min blogg :)


Logga in för att kommentera