Atomvinternatt: Nazister vill inte ha andra oliktänkande, raser i sitt land medan rasister inte alls tkr om dom vare sig dom är i sitt eget hemland eller nån annanstans.
Detta sa en, ja jag skulle se honom som nazist, till mig :p Venne om de e rätt xD
Nazism är förkortningen för nationalsocialism (tyska: Nationalsozialismus), refererar till den ideologi och de praktiska aktioner som genomfördes av regeringen och på regional respektive lokal nivå i Tyskland mellan 1933 och 1945, en period även känd som Nazityskland eller Tredje riket, då landet styrdes av Nationalsocialistiska tyska arbetarepartiet (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei, NSDAP)
Rasism:Rasism är en indelning av människor i ett hierarkiskt system av raser, där vissa raser ibland tillskrivs moralisk rätt att härska över andra. Det används för att beteckna ett synsätt, ett sätt att behandla människor, och/eller en samhällelig struktur. Liknande men inte fullt ut rasistiska synsätt kallas ofta för främlingsfientlighet.
MartinMilk: Well de enda som är fel på den här klubben är väl isf namne om man tänker på klubbens bild,men hitler hade ju rasistiska åsikter+nasist åsikter,en nazist har exakt samma åsikter som en rasist + lite mer
Eternal: Sen verkar ju ja vara den enda av oss 2 som anstränger sig till o iaf försöka få folk o låta bli höger sidan medans du tycker att anti rasism är som en cool klubb ;S
Eternal: Tycker dock de e roligare hur väl du missuppfattar och tror att jag försöker läxa upp "alla andra" o sen så dum o tror att ja är yngre haha well har du funderat på glasögon?:)
Hankiie: Lille pojk,någon borde snacka lite vett i dig...Nazister är inget du vill ansluta dig till...tro mig,det är bara ett gäng falska svin som vill uppnå en ny hitler tid,och ja tror knappast att du vill leva i en hitler tid inte...
Eternal: Rasism är inte nazism?Eh hörru du...Nazister är både emot utlänningar o bi/homosexuella,för vad var hitler?Jo han va nazist så de skriker om de,och vad var han emot?Jo handikappade,homosexuella,turkar,ziggenare med mera,så låt mig fråga,vart kommer rasismen inte in i nazismens sida?
Hej hopp nu vare längesen som ja va inne på denna sida,men nu är ja tbx,tänkte höra om en sak man visserligen varken brukar säga sådär rakt ut eller borde ens nämna,men finns de nån/några aktivister ifrån någon sorts anti-rasism organisation här?Eller någon som håller på o jobbar mot rasism på fritiden? Själv så är ja ännu inte riktigt igång,men håller väl på lite grann med rasism bekämpning(Y)
BernardLBlack: har jag sagt att DU är dum? sa att det var dumt sagt. Och om du skulle vara tvingad att fly från sverige, för vilken anledning som helst.. skulle du vilja bli behandlad som så att alla bara vill kicka ut dig och att du ska få jobb SIST av alla bara för att du kommer från ett annat land, fast du kanske har högre utbildning. nej, det du säger tycker jag låter rasistiskt. men säger bara vad jag tycker
inte behöver man vara rasist.. men inte fan e man antirasist om man ändå är delvis på rasisternas sida med att kasta ut dom från sverige osv. så i denhär gruppen har man då knappast något att göra