PetriValentins blogg



Kille, 34 år. Bor i Stockholms län. Är offline

PetriValentin

Senaste inläggen

'Til The End singel och musikvideo! 1a på iTunes!
11 april 2015 kl. 17:23
CRESTILLION NY MUSIKVIDEO ANNOUNCED
28 mars 2015 kl. 19:44
Jag som TJEJ!?
3 december 2014 kl. 23:00
Trasiga skor ):
24 november 2014 kl. 23:42
Min BÄSTA middag! (recept)
24 november 2014 kl. 18:40
NY MUSIKVIDEO
22 november 2014 kl. 21:52
Blått hår igen!
13 november 2014 kl. 00:21
Fyllebåt
11 november 2014 kl. 23:10
NU ÄR DET JUL IGEN
6 november 2014 kl. 22:00
Releasedatum för Butterfly Maze!!
6 november 2014 kl. 00:40
Visa alla

Fakta

Riktigt namn: Petri! Civilstatus: Inte valt
Läggning: Bisexuell
Intresse: Hår
Bor: I skogen
Politik: Röd
Dricker: O´boy
Musikstil: Allt
Klädstil: Blandat
Medlem sedan: 2010-06-01

Event

PetriValentin har inte lagt till några event än.

Utskälld av någon annans mamma? :s

Idag fick jag ett mail från en arg mamma. :s

Mailet i sig gällde bara att hon undrade när beställningen hennes dotter gjort från oss (bandet) skulle komma, vilket absolut inte är en ogrundad fråga! Alla utskick har tagit längre tid än vi hoppades eftersom vi fick så mycket beställningar och behövt bolla det med våra jobb och skolor. Det har vi också förmedlat på medier och via mail direkt till fansen, som varit förstående. Det är dock inte konstigt att den infon inte gått fram till en undrande mamma.

Dock fortsatte mailet i en ganska otrevlig ton där hon bland annat skrev att hon skulle ta till "andra metoder" om beställningen inte kom snart samt tydliggjorde att det var "mycket dåligt att locka yngre personer att sponsra er [vår] video eller skiva eller vad det var."

Jag svarade så trevligt jag kunde, bad om ursäkt för fördröjningen och försäkrade att de sista tröjorna kommer gå med nästa utskick nu i helgen (vilket är good news för er med, om det är någon ec-are som inte fått sin än!).

~

Åter igen, jag tycker det är helt rimligt att hon undrar. Tycker till och med att det är bra att hon vill försäkra sig om att hennes barn inte blir utnyttjad/lurad på pengar. Däremot förstår jag inte aggressionen. Det kom verkligen från ingenstans.

Jag förstår inte heller vad som skulle vara så fel (eller "mycket dåligt") med att låta fansen hjälpa till att sponsra en inspelning (som dessutom kommer läggas ut gratis på internet). Det är ju för fansen vi gör det! Vi strävar efter att inspirera människor till att vara kreativa, göra det de tycker är kul och må bra. Vi vill kunna ge det bästa vi kan, även om vi inte skiter ut cash. :D Tycker det är coolt att så många velat bidra (och det är ju inte donationer heller, folk har ju köpt saker de faktiskt vill ha) med någon/några hundra spänn så videon kunnat bli snyggare och bättre! Vi hade aldrig kunnat punga ut med flera tusen själva, liksom. (Lever burkböne-dieten!)




Haha, det här inlägget blev mycket längre än planerat! Behövde väl ranta av mig. ^^;

Här kommer en hund som badar.


Logga in för att kommentera
Commubitch Tjej, 27 år

En del människor alltså.

HUND <3

ToraCollita Tjej, 34 år

Ja, sådana människor finns överallt, och dyker upp med jämna mellanrum med den agrissionen.

Men vilken söt vovve då! ^_^

DATHOMIR Tjej, 25 år

Hoppas att folk någon gång förstår att man faktiskt kannan lösa saker med normal ton och att man inte behöver skrika sönder sin hals och ge den andra personen tinnitus ._.

cyberghostellie Tjej, 25 år

Asså vissa människor suger.
MEN VILKEN SÖT HUND <3333

Mizu 29 år

HAHA SÅ SÖT VOFFE <3

PetriValentin Kille, 34 år

IKR!! <33333

VELVET Tjej, 29 år

Förbered dig på att det antagligen kommer hända allt fler gånger, och bli ännu värre, ju längre ni kommer in i branschen och karriären.

Det kommer alltid finnas missnöje, och även om det inte finns egentligen så gillar folk att skapa det för att ha något att klaga på eller ta ut sina aggressioner på.

Det är väl något en får lära sig att hantera, antar jag. Går inte att göra alla nöjda.

Tycker också dock att det låter som att hennes aggressioner kom från ingenstans. En kommer alltid mycket längre med en trevlig ton, oavsett vad det gäller. :(

PetriValentin Kille, 34 år

Yeah :C Som tur är går det ju åt båda hållen, vissa saker kommer vara mer och mer påfrestande medans andra saker kommer bli mer och mer belönande! :D

Tycker det är så synd med folk som direkt blir arga och ska försöka sätta andra på plats, det kan inte vara så kul för dem själva heller, eller? x__x