LooKaLikes blogg



Tjej, 29 år. Bor i Jönköping, Jönköpings län. Är offline

LooKaLikes

Senaste inläggen

ångan av svurna minnen
14 maj 2018 kl. 17:29
manisksymfoni
13 maj 2018 kl. 20:43
Emmaboda
27 juli 2016 kl. 09:13
Rip in peace
29 juni 2016 kl. 15:06
Quit playin games with my heart
29 juni 2016 kl. 08:24
Tågkaos
28 juni 2016 kl. 13:52
Köttskatt
27 juni 2016 kl. 10:39
Lycka är
26 juni 2016 kl. 22:17
Kan någon
25 juni 2016 kl. 16:15
Glitter
25 juni 2016 kl. 13:10
Visa alla

Fakta

Riktigt namn: Linn Civilstatus: Singel
Läggning: Osäker
Intresse: Musik
Bor: I skogen
Politik: Inte valt
Dricker: Öl
Musikstil: Allt
Klädstil: Galen
Medlem sedan: 2009-10-07

Ett liv utan en Mor.

Fick hemska nyheter för en stund sedan. Tårarna bara rinner hysteriskt i skrivande stund. Vet inte var jag ska ta vägen riktigt, det bara ekar i mitt huvud. Ekande av bilder och minnen genom hela min livstid. Hur hanterar man detta ens?

En av mina och mina systrars absolut närmsta kompisars mamma gick bort i sömnen i natt. Hon kvävdes till döds, varför vet man inte ännu. Hon var som min extramamma, den som fanns där när mina föräldrar var för upptagna. Och jag tog henne förgivet. Jag.. jag tog henne förgivet...

Precis pratat med min syster som är med vännen ifråga på sjukhuset och jag hör hennes hjärtskärande skrik efter sin mamma i bakgrunden, hennes okontrollerade snyftanden.

Vännen i fråga är bara 16 år gammal och hittar hennes mamma livlös och får ringa ambulans. Skulle jag mista min egen mamma skulle jag gå under. Påriktigt. När jag var yngre var det som hindrade mig från att försvinna min mamma. Skulle aldrig kunna lämna min mamma. Aldrig. Hon betyder mer än livet självt.

Är världens sämsta vän som inte kan vara där, men har knappt råd med hyran pga min egen bristande hälsa som hindrar mig från att jobba. Hur ska jag då ha råd med en svindyr biljett till Sverige?

Känner mig som en hemsk människa. Vad är vänner för om inte för att hjälpa varann när livet är tufft?!
Fy Linn. Fy.


Logga in för att kommentera
kattufo Tjej, 32 år

know that feel. för några år sen så dog min ena morbror som var som en extra pappa för mig. han hade hjärtproblem. natten till min storebrors födelsedag dessutom..

nu i december som var så dog min andra halva. min allra närmaste vän. han dog i sömnen. han blev bara 23år. jag kan inte hantera något utav det än. livet är ett helvete.

finns, bara så du vet <3 bästa du.

LooKaLikes Tjej, 29 år

Usch. Usch. Usch. Jag vet att ingen kommer finnas för evigt, men det är så lätt att ta människor för givet, som om de alltid kommer att finnas där.

Det gör ont i mig att läsa om din vän. Förlorade min närmsta barndomsvän och en annan relativt nära vän, båda i cancer i höstas, 19 respektive 21 år gamla.

Visst känns de som de finaste människorna är dem som inte har turen att få vandra på denna jord?

Du är bäst Sabina, finns <3

Tunnelbana 33 år

Min värsta mardröm right there.
Fyfan, finns inget att säga.
Kram till er alla <3

LooKaLikes Tjej, 29 år

Tack finaste Alex <3

Det är bara så svårt... Måste fatta det här med att utnyttja tiden med dem man älskar

attraktiv 29 år

Fyfan vad hemsk. Styrkekramar! <3

LooKaLikes Tjej, 29 år

Det där med att utnyttja tiden med dem man älskar... Måste bli bättre på det <3