Hobbyblattes blogg



Tjej, 21 år. Bor i Bräcke, Jämtlands län. Är offline och var senast aktiv: 5 april kl. 20:07

Hobbyblatte

Senaste inläggen

Happymeal
21 november 2023 kl. 01:18
McDonalds
6 september 2023 kl. 22:32
Tjugo
10 juni 2023 kl. 00:21
hej
10 november 2022 kl. 14:20
Ja ska bli militär sa dem
4 oktober 2022 kl. 10:43
ångest
26 september 2022 kl. 14:48
Utomlands
6 september 2022 kl. 11:34
Ligger efter... igen
29 augusti 2022 kl. 15:10
hej
2 juni 2022 kl. 11:07
skolarbete:)
31 maj 2022 kl. 13:07
Visa alla

Fakta

Riktigt namn: Alwa Forsberg Civilstatus: Upptagen
Läggning: Bisexuell
Intresse: Slåss
Bor: Kartong
Politik: Blå
Dricker: Vin
Musikstil: Hip-Hop
Klädstil: Raggare
Medlem sedan: 2019-10-11

Event

Hobbyblatte har inte lagt till några event än.

Help me plz

Jag ska skriva en uppsats om tobak och alkohol. asså då menar jag historia... va har jag gett mig in på. vet nån nå fakta så skriiiv! jag vill veta. Kan ingenting om dehär skiten hhahh. har kollat på några hemsidor men jag som har -inlärningssvårigheter- tkr detta är svårt att begripa hahha, tacksam för svar snela<3


Logga in för att kommentera
KaffeMedCthulhu Kille, 34 år

Både alkohol och kaffe har varit förbjudet i Sverige.

Kaffe två gånger och båda gångerna resulterade det i illegala kaféer.
När man gjorde det lagligt med alkohol och kaffe igen så gick många kriminella organisation antingen i konkurs eller sadlade om till legala verksamheter.

Förr i tiden drack man alkoholhaltiga drycker för att det var så svårt att hålla vatten rent och det var lätt att bli sjuk om man drack något alkoholfritt.
Dom första destillerierna man känner till uppstod i det muslimska persiska riket och användes då mest till att skapa parfymer och mediciner.

Restaurangbranschen uppkom från den franska revolutionen och det är därför branschen är så präglad av den franska kulturen.

Det är verkligen superspännande läsning om man orkar googla lite

Hobbyblatte Tjej, 21 år

taack kung<3

Tonfisk Tjej, 22 år

Finns ju endel att skriva om kring alkohol. Status i samhället. Jesus och vinet. Å sedan typ vikingatiden, mjödet som dracks av folk i alla åldrar då det var vad man hade att dricka av.

När tobaken blev en statusgrej i samhället, tänk typ svenska samhället. Att lungproblem och sånt måste bero på något heeeeeelt annat än att man rökte som skorstenar typ xD Men att det var mer accepterat, att dåtidens kollektivtrafik (häst och vagn med plats för ca 8 passagerare) hade cigarrhållare utanför vagnen. Att man fick röka i vissa vagnar på tåg. Hur det idag blir allt mer begränsat. Typ att uteserveringar och perronger är rökfria zoner etc

Hobbyblatte Tjej, 21 år

taack snälla<33