EllaRoses blogg



Tjej, 26 år. Bor i Brålanda, Västra Götalands län. Är offline

EllaRose

Senaste inläggen

2 år i rad
25 augusti 2023 kl. 23:21
JOBBA JOBBA JOBBA
19 juli 2023 kl. 23:33
Vad gör man
12 mars 2023 kl. 12:17
Min sambo
10 mars 2023 kl. 21:50
Men jag är ju "kär"
9 mars 2023 kl. 02:40
2 år är ganska kort tid
6 mars 2023 kl. 23:18
Biljävel
5 mars 2023 kl. 23:09
Grupparbete
4 mars 2023 kl. 00:55
Bankar huvudet i bordet
1 mars 2023 kl. 08:34
Eyyyy
26 februari 2023 kl. 02:15
Visa alla

Fakta

Civilstatus: Upptagen
Läggning: Osäker
Intresse: Musik
Bor: Kartong
Politik: Politik?
Dricker: Öl
Musikstil: Allt
Klädstil: Svart
Medlem sedan: 2014-12-07

Event

EllaRose har inte lagt till några event än.

Böcker och böcker

Spenderade hela natten att läsa och anteckna en bok igår natt tog mig 8 timmar då det var en 500 sidor faktabok som hänvisade till urgamla texter och sagosamlingar. Boken ska tillbaka till biblioteket och bibliotikarierna kommer antagligen strypa mig med en bokkasse när de ser övertiden på lånen.

Till mitt försvar så har jag flyttat 5 gånger och jobbat ihjäl mig och totalt glömt bort dem tills igår då jag fick en påminnelse i brevlådan.

Detta kommer dock inte låta mig undkomma bibliotikariernas vrede och det med all rätt, jag borde ha fixat det från första början men gjort är gjort och nu får jag ta konsekvenserna.

Kommer inte kunna låna på det biblioteket då jag bor för långt bort så nu blir det ett annat bibliotek, bor 3 minuter ifrån det så nu blir det inga problem. Det är väldigt litet och jag läste där som barn så har läst en stor del av deras böcker, har som mål att typ isch läsa igenom biblioteket.

Ska dock nu hålla mig till böckerna i min bokhylla har en gammal bok på ganska gammalmodig svenska som jag vill ta mig igenom, och en del annat.


Logga in för att kommentera
Skeletongirl Tjej, 30 år

Pinsamt och skrika den där leken men vi blev inte utslängda. Jag trivs inte i bibliotek, konstigt ljus och konstig luft. Synd, för älskar och leta.

Angel_Lovecraft 32 år

Låter kul ^^
Själv får jag ta ljudböcker då ja lätt får huvudvärk av läsning pga synskadan ja har :s de får vara bra intressant om ja ska dra mig te o läsa :>

EllaRose Tjej, 26 år

Ljudböcker är så himla smidiga och det är ju asbra att utbudet börjar bli bättre :)