Bslidors blogg



26 år. Bor i Stockholm, Stockholms län. Är offline

Bslidor

Senaste inläggen

Öppnade precis en butik??
7 april 2016 kl. 12:32
Ledsen
22 mars 2016 kl. 09:49
Nice
16 mars 2016 kl. 08:51
Kan folk fukking sluta
14 mars 2016 kl. 10:33
Kents nya singel
14 mars 2016 kl. 10:13
nu är kent slut
13 mars 2016 kl. 23:07
usch nej
13 mars 2016 kl. 19:44
När en är en besvikelse
11 mars 2016 kl. 11:29
Näää
11 mars 2016 kl. 07:52
prata i telefon i ca 14 timmar
10 mars 2016 kl. 22:13
Visa alla

Fakta

Riktigt namn: Idun Civilstatus: Ensam
Läggning: Inte valt
Intresse: Kreativitet
Bor: I skogen
Politik: Feminist
Dricker: Te
Musikstil: Inte valt
Klädstil: Hippie
Medlem sedan: 2014-08-22

Barnprostitution

Tw/cw: Prostitution, våldtäkt, trafficking

Ser på en dokumentär om prostitution, och får se om prostituerade kvinnor i en del av Indien. Och det är så hemskt. En kvinna blev såld till prostitution när hon var 10 år, och började ha sex med folk när hon var 13. Och att hon flera gånger blivit våldtagen som minderårig. Det är hemskt att en familj kan sälja sitt barn, men hemskare är hur ett samhälle kan veta om detta och inte göra något åt det.

Att människor är så fattiga att de inte har något annat val än att sälja sina barn eller sig själva in till prostitution.

Självklart är inte prostitution fel, inte alls. Men det är fel när folk blir intvingade i det, blir sålda eelr kidnappade och sedan sålda som prostituerade. Varav flera även är under 18.

Hur kan ett samälle och världen över huvud taget tycka detta är ok? Att människohandel och påtvingad prostitution vets om, men inte görs något åt.


Logga in för att kommentera
Luthor Kille, 29 år

Det är varken okej eller ignorerat av samhället.

Det görs bara inte tillräckligt mycket för att stoppa det, det är inte en prioritering. (Vilket jag tycker är sjukt - avskaffades inte slaveri för hundratals år sen??)

Bslidor 26 år

Med tanke på hur lite som görs för att stoppa det, hur tabubelagt den stora problematiken är, så är det till en stor del ignorerat, enligt mig själv.
Men det beror självklart hur en ser samhällsignorans.

Ugh, det är verkligen extremt hemsk, och de borde lägga ner mer tid och pengar på det. Slaveri har tyvärr varit lagligt allt för länge.