Bslidors blogg



26 år. Bor i Stockholm, Stockholms län. Är offline

Bslidor

Senaste inläggen

Öppnade precis en butik??
7 april 2016 kl. 12:32
Ledsen
22 mars 2016 kl. 09:49
Nice
16 mars 2016 kl. 08:51
Kan folk fukking sluta
14 mars 2016 kl. 10:33
Kents nya singel
14 mars 2016 kl. 10:13
nu är kent slut
13 mars 2016 kl. 23:07
usch nej
13 mars 2016 kl. 19:44
När en är en besvikelse
11 mars 2016 kl. 11:29
Näää
11 mars 2016 kl. 07:52
prata i telefon i ca 14 timmar
10 mars 2016 kl. 22:13
Visa alla

Fakta

Riktigt namn: Idun Civilstatus: Ensam
Läggning: Inte valt
Intresse: Kreativitet
Bor: I skogen
Politik: Feminist
Dricker: Te
Musikstil: Inte valt
Klädstil: Hippie
Medlem sedan: 2014-08-22

blä

Tw: vikt, mat


Alltså sedan jag fick en dip kring min kropp för ca 1 månad sedan så har det bara blivit värre??

Äter frukost på skolan men har typ ingen aptit så dricker te och ibland äter jag en halv macka. Och lunchen på skolan e skit så äter sallad och tar ibland en macka och ngn frukt.
Sedan brukar jag dra ut på stan och träffa folk, alltså behöver jag äta ute.
Men mår redan illa eftersom jag ej ätit ngn bra frukost eller lunch, så köper ngn pommes på donken eller en sesamkaka och oatly.

Ibland äter jag riktig middag, om jag är hemma. Och om jag varit ute på stan så brukar jag dra fram micromat eller nudlar eller ngt som jag kan äta innan jag sover.

Men alltså 1 ordentligt mål om dagen e verkligen asdåligt? Och ibland får jag inte ens det.
Idag åt jag en halv macka till frukost, lite ris, sallad och bönor till lunch (verkligen för lite), lite russin, sedan en till macka till middag och sedan kom jag hem och drog i mig 1/3 fetaost med rödlök och solrosolja för vi hade verkligen inget hemma.

Mår illa hela tiden, och det gör det jobbigt att äta. Har redan assvårt att äta massa olika maträtter, och nu blir det ännu svårare pga mer kräsen. Men om jag ej äter så mår jag mer illa.

Alltså jag mår inte psykiskt dåligt eller får ångest av att äta. För jag ställer mig istället undermedvetet in på att jag inte är hungrig och mår jätteilla av att äta. Så får inte i mig ngn mat för mitt undermedveta psyke säger till min fysiska kropp att må dåligt av mat även om jag själv vill äta.

För någon månad sedan vägde jag lite över 56 kilo. På bup förra veckan vägde jag 55.1. Idag vägde jag 53.8. Känns ju lagom bra och stabilt.

Ska handla mat imorgon så jag har hemma när jag behöver. Måste bli bättre. Vill ej äta dåligt och gå ner i vikt för jag mår så bra av att se att jag går ner och vill fortsätta med det även om jag inte ska.

Och vet att min kropp e bra och fin och tycker det väldigt ofta. Men ibland slår det till och det puschar mitt undermedvetna till att ständigt påverka mig utan att jag tänker på det.

Fan.


Logga in för att kommentera